Koupací jezírka pro vodomily

Mezi všemi možnostmi koupání v zahradě patří přírodní koupací jezero k těm nepřekonatelným. Stejně jako u okrasných jezírek, mají i koupací jezera určité zákonitosti.
Dbejte na to, aby byly zachovány harmonické proporce mezi jezerem a domem. Ve velkoryse vyměřené nádrži se sice dá krásně plavat, ale zároveň tato velká vodní plocha plodí příliš mnoho čchi a může tak zahradu i dům doslova „zabít„.
Platí zde, že vodní plocha nemá být větší než zastavěná plocha domu. Čím blíže k domu jezero leží, tím zdrženlivěji by měl být dimenzována.

Představte si onen krásný zážitek, kdy plavete v průzračné vodě mezi rozkvetlými lekníny a červenými rybkami a přitom jste nemuseli udělat ani krok z vlastní zahrady.
Toto zdánlivě nedostupné přání umíme splnit realizací osvědčeného řešení, kterým je propojení plavecké a okrasné části jezera v jeden fungující celek. Chemické přípravky jsou zbytečné a nepoužívají se. Plně je zastoupí vhodné druhy vodních a bahenních rostlin.

Koupací jezero by mělo mít co možná nejpřirozenější tvar. Voda s nepravidelnou břehovou čarou má daleko lepší feng – šuej než obdélníková nebo čtvercová vodní mísa. Správně bychom měli zvolit poměr mezi hlubokou volnou zónou vody, sloužící pro plavání a zónou osázenou rostlinami, která slouží pro udržení čistoty vody v nádrži.

Kromě toho pečujte i o to, aby jezero poskytovalo atraktivní pohled po celý rok, což je pravý opak umělého zahradního bazénu, který v zimě není žádnou zvláštní ozdobou. V neposlední řadě poskytuje koupání v přirozeně působícím okolí nesrovnatelně vyšší zážitek než v bazénu a vede i k lepšímu postoji k přírodě, což je zcela ve smyslu feng šuej.