Potoky a vodopády

Voda v pohybu symbolizuje tok života. Bublající potok v okolí domu je velkým obohacením jelikož neobyčejně stimuluje tok čchi. Ve volné přírodě se v potocích shromažďuje voda z okolí. Procházka kolem potoka patří k nejkrásnějším zážitkům na naší zahradě.

Potoky jsou nejen romantickým prvkem, ale jsou rovněž mimořádně užitečné mnohým živočichům. Bublající potok či potůček zlepšuje i okolní mikroklima a je cenným životním prostředím pro mnoho druhů rostlin, kterým se zde dobře daří. Nechte se inspirovat přírodou a vytvořte si takovou oázu na své zahradě.

Máte – li alespoň mírně svažitý pozemek, využití spádu pro malý potůček, kaskádu nebo vodopád se přímo nabízí.


Tato vodní díla stavíme dle vašich představ a možností a to za použití hydroizolačních fólií, bez použití betónu či jiných stavebních materiálů.

Přinášíme několik drobných rad, které vám mohou pomoci při vašem rozhodování :

Správný výběr místa a velikosti vodního díla. Například do zahrad, která mají pravidelné geometrické tvary, se přírodní podoba potoka příliš nehodí, Vhodnějším řešením může být třeba vydlážděná strouha

  • Dobrá volba stavebního materiálu. Velké kameny vodních děl propůjčí zahradě pevnou strukturu, sílu a stabilizují její vzhled. Vytvářejí ve vodní krajině zajímavou dominantu.
  • Významným obohacením loudání se kolem potoka může být přechod přes můstek na druhý břeh.
  • Dostatečný počet kaskádovitě řazených vodních nádrží, kde voda teče dolů přes jednotlivé stupně.
  • Volba vhodných rostlinných druhů, které budou nejen vodu čistit, ale i zdobit.